השקעה בנדל"ן מסחרי באירופה

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

השקעה בנדל"ן מסחרי באירופה - נכסים מניבים להשקעה

בעוד שרבות מהחברות הישראליות אשר מציעות השקעה בנדל"ן באירופה, מניחות את מלוא כובד משקלן על נדל"ן למגורים, בחברת MHR1 החלטנו להתמקד בנדל"ן מסחרי בלבד. זאת לאחר שהשכלנו לזקק אין ספור יתרונות יחסיים הנגזרים מתוך השקעה בנדל"ן מסחרי באירופה לעומת השקעה בנדל"ן למגורים. ויודגש, היבטי התשואה לא היו השיקול היחיד שעמד לנגד עינינו. 

מחקרים כמותיים ואיכותיים רבים שביצענו מצביעים על כך שמשקיעים עשויים למצוא מארג של יתרונות בבחירה בנדל"ן מסחרי באירופה. ככל שאנו רואים את מנעד ההזדמנויות הקטן בשוק המגורים, כך עולה בהתאמה הביקוש לנדל"ן מסחרי להשקעה. בפרט כאשר מדובר על השקעה בנדל"ן מסחרי באירופה במתחמים כדוגמת מרכזים לוגיסטיים או מרכזים מסחריים.

אם ניקח, למשל, השקעה במרלו"גים, ראו נתונים שפורסמו לאחרונה על ידי חברת הייעוץ האנגלית נייט פרנק (Knight Frank), אשר ערכה מחקר מקיף בנושא. במחקרה, מצאה נייט פרנק כי השקעה בנדל"ן לוגיסטי באירופה מוערכת בהיקף שנתי של כ-17 מיליארד דולרים, ועולה בקצב שנתי עקבי של כ-33% .

מגמות דומות אנו רואים לגבי השקעה במרכזים מסחריים כגון מרכזי קניות, פארקי מדע, קמפוסים, קניונים וכדומה. אלה מושכים אליהם שוכרים חזקים, לרבות חברות ציבוריות, משרדי ממשלה, רשתות מובילות, בנקים, מוסדות ציבור ועוד. קרי, שוכרי עוגן אמינים ויציבים, עתירי תקציב, המוכנים (או יותר נכון, מעוניינים) להתקשר בחוזי שכירות ארוכי טווח.

מדוע בחרנו להתמקד בהשקעות נדל"ן מסחרי בגרמניה?

בחברת MHR1 בחרנו להתמקד באפשרויות השקעה בנדל"ן מסחרי באירופה, ובפרט במערב גרמניה. בכך אנו מצטרפים למגמה גלובלית הרואה בנכסים המסחריים בגרמניה כאפיקי ההשקעה מהבטוחים והיציבים ביבשת. 

כפי שתוכלו לראות בגרף הבא, מתוך דו"ח פירמת PwC (אחת מפירמות ראיית החשבון הגדולות בעולם, הנמנית על משרדי ה"ביג פור"), משקיעי הנדל"ן הזרים מהווים למעלה מ-65% מהמשקיעים בנדל"ן מסחרי בגרמניה. עד כדי השקעות כוללות בסך של למעלה מ-28.4 מיליארד אירו בשנה. 

השקעה בנדל"ן מסחרי באירופה

מטרתה של MHR1 הינה לסייע למשקיעים ישראלים ליהנות מההזדמנויות הפיננסיות הנהדרות שמציע שוק הנדל"ן המסחרי בגרמניה. אולם בד בבד החברה פועלת בזהירות המתבקשת ומקפידה על בחירת פרויקטים בדיוק רב. 

נכון להיום, MHR1 פועלת אך ורק במערב גרמניה, ומנהלת תחת ידיה מספר רב של פרויקטים בהיקפים גדולים, המניבים ללקוחות החברה תשואה ממוצעת בשיעורים מרשימים. 

היתרונות המרכזיים שמאחורי השקעה בנדל"ן מסחרי באירופה

בבחירת נתיבי השקעה בנדל"ן מסחרי בגרמניה, חשוב להכיר כמה מהמעלות הבולטות שמאחורי מהלך זה. לדוגמה, סוגיית המימון. 

תודות לתנאי השוק הגרמניים והיבטים מוניטריים שונים, חברה בעלת שם בניהול נכסים מסחריים עשויה לקבל בגרמניה הלוואה ל-10 שנים עם מימון בנקאי באמורטיזציה (קצב החזרת קרן) בשיעור של 2%-3%. דהיינו, החזר שנתי של קרן הלוואה עד כ-3%, והשלמת יתרת התשלום כעבור 10 שנים (כאשר קיימות תמיד אפשרויות נוספות כגון מכירת הנכס או מחזור משכנתה). 

בישראל, לשם ההשוואה, ההחזר הלינארי להלוואה בת 10 שנים יהיה לרוב בשיעור של 10% מהקרן, בתוספת ריבית של כ-3%. רוצה לומר, החזר שנתי גבוה, אשר נוגס בתזרים המזומנים, ואשר שומט את הקרקע תחת כדאיות התשואה השוטפת. 

יתרון נוסף הוא האפשרות ליטול הלוואות בגרמניה ללא ערבות אישית (נון ריקורס). בניגוד לנטילת הלוואה בישראל, המותנת בהחתמת ערבות אישית, התנאים הבנקאיים בגרמניה מאפשרים לחברות בעלות ניסיון בניהול נכסים מסחריים לקבל הלוואות ללא ערבות אישית. אלמנט משמעותי המעניק לרוכשים "רשת הגנה" במקרה של ירידת בערך הנכס. 

 

השקעה בנדל"ן מסחרי באירופה – התאמה למשקיעים סולידיים

השקעה בנדל"ן מסחרי באירופה נחשבת לנתיב סולידי, וכפועל יוצא מכך מתאימה למשקיעים שאינם מעוניינים ליטול סיכונים גדולים. פרויקטים אלה, לאור שוכריהם החזקים החתומים על חוזים ארוכי טווח, מאופיינים בראש ובראשונה ביציבות. לעתים קרובות הם מאפשרים תשואה מיידית וקבלת שכר דירה כבר ממועד רכישת הנכס, ובכך מפחיתים את רמת האי-וודאות. 

לא בכדי אנו רואים בשנים האחרונות יותר ויותר משקיעים מוסדיים בוחרים לרכוש נכסים מסחריים באירופה, ונכסים מסחריים בגרמניה בפרט. אולם מכיוון שעסקינן בעסקאות מורכבות, ועל פי רוב גם בנכסים בעלויות גבוהות, המשקיע הבודד יתקשה לבצע את המהלך לבדו. 

על מנת לעשות זאת נכון, יהיה עליו לבחון שורה ארוכה של פרמטרים, ועל פי רוב להיעזר בחברה מקצועית בעלת שם. חברה אשר יודעת לאתר את הנכסים הנכונים, להשיג את פתרונות המימון הראויים, לאגד את המשקיעים המתאימים, לייצר תמהיל שקול בין סיכון לסיכוי, ולהוביל את הפרויקט בבטחה ובזהירות.