נדל"ן מסחרי בגרמניה: הביקוד גובר - הבנייה פוחתת

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

שוק הנכסים המסחריים בגרמניה יודע תקופה של פריחה – ויש לכך סיבות רבות. יגיל מנוביץ': "גם משקיע פרטי יכול כיום להשקיע בנדל"ן מסחרי במדינה – ממש כמו החברות הציבוריות"

 גרמניה היא המדינה המשפיעה ביותר באירופה כיום, ואיתנותה הכלכלית עולה על זו של כל החברות באיחוד האירופי. לפי לשכת הסטטיסטיקה הפדרלית, חתמה גרמניה את 2017 עם עודף תקציבי של 36.6 מיליארד יורו, וכלכלתה צמחה אשתקד ב-2%. זאת, בעיקר בזכות המדיניות שהובילה הקנצלרית, אנגלה מרקל, שהביאה לשיעור תעסוקה גבוה (פחות מ-6% אבטלה) ולהשקעה ציבורית ענפה בתשתיות.

הפעילות הכלכלית התוססת תודלקה על ידי הלוואות זולות וגידול משמעותי באוכלוסיית המדינה, בעיקר בשל פתיחת השערים לגלי המהגרים מאזורי המלחמה בסוריה, אפגניסטן ומדינות אחרות. אוכלוסיית ברלין גדלה בקצב של כ-50 אלף איש ואישה מדי שנה במהלך חמש השנים האחרונות, והגיעה עד לכ-3.5 מיליון נפש. הצפי הוא כי עד 2035, יגיע מספר התושבים בעיר ל-4 מיליון.

לפי חברת ייעוץ הנדל”ן הבריטית נייט פרנק, ברשימת עשר הערים ששוק הנדל”ן שלהן ידע את הצמיחה הגדולה ביותר ב-2017, מצויות ארבע ערים גרמניות – ברלין (1), המבורג (7), מינכן (8) ופרנקפורט (10). באשר לבירה ברלין, שם נרשמה באותה שנה נסיקה בלתי-נתפשת כמעט של 20.5% במחירי הנדל”ן.

קודם לכן, ב-2016, דורג שוק הנדל”ן המסחרי בגרמניה ראשון באירופה במונחי נפח מכירות, ובכך דחק את בריטניה מהפסגה, שם היתה מאז 2007. בין העסקות הגדולות שסיפק באותה שנה השוק הגרמני זכורה בעיקר מכירת הקומפלקס המפורסם של סוני סנטר בכיכר פוטסדאם שבמרכז ברלין – 132,500 מ”ר של חנויות, מלון, מוזיאון, בתי קולנוע, מתחם כנסים ובנייני משרדים – לקרן הפנסיה של העובדים המוניציפליים באונטריו, תמורת 1.1 מיליארד יורו. כן רכשה קרן הפנסיה הממשלתית של נורבגיה את משכן ההנהלה הראשית של ענקית המדיה הגרמנית אקסל שפרינגר ברובע מיטה בעיר, בכ-400 מיליון יורו.

להמשך הכתבה בכלכליסט.

נגישות
× נשמח לעזור

לפניה למנהל האישי שלך, , מלא את הטופס ולחץ "שליחה"