פרויקט נדל"ן מניב באירופה, איך מתחילים?

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

פרויקט נדל"ן מניב באירופה, איך מתחילים?

אם אתם מתכוונים להשקיע את הכסף שלכם ברכישה של נכסים בברלין, אז עליכם לשים לב שאתם לא עושים משהו שאתם לא בטוחים לגביו, אלא משקיעים את הכסף שלכם אך ורק לאחר שבחנתם עמוקות את השוק ובחנתם את כל האפשרויות שעומדות בפניכם. רק כך אתם תוכלו להיות בראש שקט ולדעת שאתם עושים שימוש חכם בכסף שלכם.

אין לנו ספק שהייתם מוכנים לעשות לא מעט בכדי לראות איך הכסף שלכם גודל בתוך זמן קצר וההשקעה שלכם הופכת למשתלמת במיוחד, אבל עליכם להבין שאם אתם באמת רוצים למצוא נכסים בברלין שיניבו לכם תשואות נאות בזמן קצר, אתם פשוט תצטרכו לעשות את שיעורי הבית שלכם ולבדוק את השוק ברצינות.

בוחרים נכסים בברלין בקפידה

אין ספק שיש לא מעט נכסים לא רעים בכלל שניתן למצוא בברלין, אבל יהיה כדאי לכם לדעת שאם אתם רוצים להשאיר את האפשרויות פתוחות בשבילכם, אז לא יהיה כדאי לכם לשלול על הסף את ההזדמנויות שקיימות להשקעה בנכסים במערב גרמניה. ניתן למצוא באזור הזה לא מעט נכסים משתלמים לא פחות, ולעתים אף הרבה יותר.

אתם נמצאים לקראת מצב שבו אתם רוצים להשקיע את הכסף שלכם, וחשוב לכם לדעת שאתם עושים את הדבר הנכון ביותר? פשוט תשימו לב שאתם חושבים פעמיים על מה שאתם בוחרים לעשות ומנסים להבין את המקום שבו אתם הולכים להשקיע את הכסף שלכם. זה לא משהו שאמור להיות קשה אם תבחרו לפעול עם האנשים הנכונים.

פשוט פועלים עם MHR1

בכדי שההחלטות שלכם יוכלו להיות פשוטות ככל שניתן, כל שעליכם לעשות זה לשים לב שאתם בוחרים לפנות אל MHR1. מדובר בחברה אשר מעסיקה מומחים בשוק הנדל"ן של מערב גרמניה, כך שאם אתם רוצים לוותר על האפשרות של בחירת נכסים בברלין, ומעניינת אתכם האפשרות של מערב גרמניה, אז הם ישמחו להיות לצדכם.

רוצים לדעת טוב יותר אילו אפשרויות השקעות נדל"ן בגרמניה עומדות בפניכם? ובכן, יהיה כדאי לכם לדעת שאתם יכולים פשוט ליצור קשר עם הצוות של MHR1. הוא ידאג להסביר לכם בדיוק מה אתם יכולים לעשות בשוק והאם יש איזו הזדמנות השקעה שעשויה לקרוץ לכם.

כאשר אתם באים להשקיע סכומי כסף משמעותיים ברכישה של נכסים בגרמניה, אתם צריכים לזכור היטב שאחד הדברים החשובים ביותר יהיה לשקול כל צעד שלכם מספר פעמים, וזאת בכדי שלא תגיעו למצב שבו אתם מוציאים אותו לשווא.בימים בהם שוק ההון נתון תחת אי-וודאות, וענף הנדל"ן הישראלי לא מקפל בחובו הזדמנויות ממשיות (אלא רק עלויות גבוהות לצד תשואות סולידיות), רבים מפנים מבטם החוצה. זאת בחיפוש אחר השקעות נדל"ן מניב בחו"ל שיאפשרו לרבע את המעגל. גם לצאת לדרך עם השקעה שמבוססת על הון סביר (החל מכ-100,000-150,000 שקלים), וגם סיכון נוח שמתחבר עם תשואה ראויה.

תפיסה זו מובילה יותר ויותר ישראלים להכיר בכך כי ההשקעה הטובה ביותר כיום היא איתור נדל"ן מניב בגרמניה, בארה"ב, באוסטרליה, במזרח אירופה, באנגליה, בספרד וכו'.

כאשר הכיוון הוא מעבר לים, הון ראשוני של כ-100,000-250,000 שקלים עשוי להספיק לרכישת נכסים בעלי פוטנציאל תשואה גבוה. כך גם פעמים רבות היעד שנקבע הוא באחת המדינות החזקות בעולם (למשל גרמניה או ארה"ב). המשקיע הישראלי נהנה מתנאים בנקאיים מעולים, יציבות פיננסית, ואפילו – בניגוד לישראל – שוק שמבין את חשיבותם של המשקיעים (ולא פועל לצנן אותם).

איך מתחילים באיתור השקעות נדל"ן מניב? בוחרים את המדינה

"הצעד הראשון בחיפוש אחר השקעות נדל"ן מניב באירופה הוא בחירה במדינה הנכונה", אומר צח חרמון, מנכ"ל חברת MHR1 המתמחה בהשקעות בנדל"ן מסחרי באירופה, "אירופה איננה מקשה אחת. למשל, ישנם הבדלים מהותיים בין השקעה בנדל"ן בגרמניה להשקעה בנדל"ן במזרח אירופה. גם לאחר שנבחרה מדינת יעד, יש לרדת לרזולוציות של אזור, עיר וכדומה. צריך לעשות ניתוח מעמיק של הנכסים באזור המבוקש, לבדוק את המגמות הרלבנטיות, ולפעול באופן מקצועי ומדויק".

"אם ניקח לדוגמה את גרמניה", אומר חרמון, "יש הבדל דרמטי בין משקיע שמעוניין ברכישת דירות להשקעה בברלין, לבין משקיע שמתרחק משוק המגורים ומבקש למקסם את נכסיו עם השקעה בנדל"ן מסחרי".  

ברמת המדינה רצוי כאמור להתמקד במדינות בעלות כלכלה חזקה ויציבה. כזו אשר גם מציגה נתונים טובים מבחינת שוק הנדל"ן בעתות משבר. "שוב, גרמניה היא דוגמה מצוינת", אומר חרמון, "ראו למשל את ההתמודדות שלה עם וירוס הקורונה או עם משבר הסאב-פריים. בשני המקרים המשק הגרמני לא רק שלא חטף מהלומה, אלא להפך. הכלכלה יצאה מחוזקת, ובמידה רבה הפכה את הלימונים ללימונדה".

חרמון מוסיף שמדי שנה מספקת חברת MHR1 חוות דעת רבות על נכסים בעלי פוטנציאל מניב באירופה, ומדינות עם כלכלה חזקה מככבות בראש הרשימה.

בחרו בין נדל"ן למגורים לבין השקעה בנדל"ן מסחרי

אירופה מציעה למשקיעים הזרים תמהיל נכסים מגוון להשקעה בנדל"ן. החל מהנכסים הפשוטים והפופולריים של דירות למגורים, וכלה באופציות מתוחכמות ואיכותיות כמו מרכזים לוגיסטיים, מרכזים מסחריים (מרלו"גים), בתי מלון, קניונים ועוד.

בכל הנוגע לסוג השני, נדל"ן מסחרי, זו בחירה שמגולמים בה יתרונות רבים. ראשית, שלא כמו נדל"ן למגורים העוסק בהתנהלות מול שוכרים פרטיים, תשואה של השקעה בנדל"ן מסחרי נגזרת מחוזים ארוכי טווח של שוכרים חזקים (חברות מסחריות גדולות, גופים מוסדיים או ממשלתיים, רשתות שיווק, מוסדות להשכלה גבוהה ועוד). שוכרים אלה אינם עלולים לנטוש ללא התראה מראש, ומשלמים את שכר הדירה במועד ובקביעות.

במקרים רבים הרכישה נעשית כאשר המתחם כבר מאוכלס, ועל כן התשואה המשולמת למשקיע מגיעה כבר למן היום הראשון.

מקסום ההון הראשוני

בכל השקעה, בין אם בנדל"ן ובין אם בשוק ההון, ההון הראשוני משחק תפקיד משמעותי. היתרון הגדול בהשקעות בנדל"ן באירופה טמון בכך שזוהי אופציה אשר פתוחה גם עבור משקיעים בעלי הון אנושי "סולידי" של כ-100,000 שקלים בלבד (במאמר מוסגר נציין כי הממוצע להשקעה עומד על כ-200,000 שקלים). הון ראשוני זה, אשר איננו מספיק להשקעה ראויה בישראל, יכול להיות ממונף באופן מוצלח עם השקעות בנדל"ן מניב באירופה.

אם נחזור שוב למודל הגרמני ונתמקד בנתיב של השקעה בנדל"ן מסחרי, נגלה כי המערכת הבנקאית מציעה למשקיע שלל יתרונות. למשל, התקשרות עם חברה שמתמחה בניהול נכסים מסחריים, בצעד אשר טומן בחובו אופציות רבות למינוף ההון הראשוני. החל מנטילת הלוואה ל-10 שנים עם קצב החזרה של כ-2% עד 3% בלבד (מה שמשאיר טווח רב לתשואה ראויה), וכלה בלקיחת הלוואת נון ריקורס (ללא ערבות אישית) שמספקת רשת ביטחון במקרה של צניחה בשווי הנכס.

לסיכום,

השקעות בנדל"ן מניב באירופה הן אופציה נהדרת למינוף הון ראשוני, גם במספרים "רגועים" ועם רף כניסה בגובה של כ-100,000-200,000 שקלים. אולם מכיוון שהשקעה בנדל"ן בחו"ל איננה זהה להשקעה בנדל"ן בישראל, חשוב להישען על מומחים בעלי ניסיון.

רצוי לפנות לחברות אשר עוסקות באופן מקיף בביצוע השקעות מוצלחות. בבחירה בחברה הרלבנטית יש לעמוד על תיק הפרויקטים שלה, ורצוי להתקשר עם חברות אשר משקיעות בעצמן במיזמים (צעד שמעיד על אמינות, מעורבות ושותפות אמיתית).

כדאי לברר לגבי נתיבי השקעה בנדל"ן מסחרי. אלו עסקאות הנחשבות כעסקאות בסיכון נמוך, ועל כן התשואות הצפויות בהן אינן חסרות פרופורציה. מצד שני זוהי בחירה של משקיעים זהירים ונבונים. משקיעי נדל"ן מסחרי מפזרים את סיכוניהם ומבקשים למקסם את הרווח, גם אם במחיר של השקעה לטווח ארוך. כאשר מבצעים את זה נכון, והתשואה מתקבלת למן היום הראשון (כמו ברכישת נכסים להשקעה המושכרים ביום הקנייה), הדברים נאמרים ביתר שאת.