כמה כסף צריך בשביל להשקיע בנדל"ן בגרמניה?

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

?השקעות נדלן מניב בגרמניה כמה כסף צריך

ישראלים רבים המחפשים נתיבי השקעה אופציונאליים, אינם חוששים עוד ממעבר לאפיקים אחרים מלבד שוק ההון או הנדל"ן המקומי. יותר ויותר משקיעים מודעים ליתרונות הרבים הגלומים בנדל"ן בחו"ל, ובפרט במעלות שמאחורי השקעה בנדל"ן בגרמניה. 

כעת, נשאלת השאלה, כמה כסף צריך בשביל השקעות נדלן בגרמניה ומהו ההון העצמי המינימאלי המאפשר לצאת לדרך? ובכן, בעוד שהתשובה לשאלה הזו משתנה (כצפוי) ממשקיע למשקיע, נהוג לשרטט את גבולות הגזרה לגבי הון עצמי לטובת השקעות נדלן בגרמניה על סך של 150-250 אלף שקלים. סכום ראשוני זה, אשר לא מאפשר כמובן לרכוש אפילו חדר בישראל, עשוי להניב באירופה תשואה נאה לכל הדעות. 

השקעות נדלן בגרמניה – חשוב לעבוד עם אנשי מקצוע 

אולם השקעות נדל"ן באירופה בכלל, וכמובן שגם השקעות נדל"ן בגרמניה בפרט, דורשות בדיקה מדוקדקת של הנכס המדובר. רצוי שלא להתחיל בהשקעה עצמאית ובודדת, אלא ללכת ביחד עם קבוצת משקיעים המנוהלת על ידי גורם מארגן ועתיר ניסיון. כך ניתן מצד אחד להגדיל את אפשרות ההשקעה, ומצד שני להפחית את רמת הסיכון. 

דוגמה לכך הינה רכישת נדל"ן מסחרי להשקעה בגרמניה באמצעות חבירה לקבוצת משקיעים הממנפת את ההון העצמי של כל אחד מחבריה, לטובת רכישת נכסים בעלי פוטנציאל תשואה איכותי. בין אם נכסים הממוקמים בפארקים מסחריים, ובין אם מתחמים שלמים. 

בחברת MHR1, הנשענת על ניסיון בהשקעות נדל"ן בחו"ל של יותר מ- 15 שנים, הגענו למסקנה כי הנתיב המומלץ למשקיע שיש בידיו הון עצמי של 150-250 אלף שקלים, הוא השקעה בנדל"ן מסחרי בגרמניה. החברה פיתחה לשם כך מודל במסגרתו המשקיעים מצטרפים לגוף אחד, אשר רוכש נכסים מסחריים גדולים, ומאפשר גם למשקיעים קטנים יותר להיכנס למשחק. הנכסים הם כאלה שממנפים את כוח הקנייה הגרמני ומציגים תוצאות מרשימות לאורך שנים. 

MHR1 מנהלת פורטפוליו של השקעות נדל"ן מניב בגרמניה, ומתמקדת בעיקר באיתור הזדמנויות שנמצאות "מתחת לרדאר". זאת מתוך מטרה מוצהרת לכוון לנכסים שיכולים להתאים לפרופיל של משקיעים בעלי הון עצמי של 150-250 אלף שקלים. יתרה מזו, כחברה בעלת אופי שמרני, MHR1 עובדת בעיקר עם משקיעים המעדיפים יציבות וסיכון מינימאלי. משקיעים שאינם הולכים שבי אחר הרפתקאות שיכולות מצד אחד להניב רווח גדול, אך מצד שני עלולות להסתיים במפח נפש. 

החברה מקיימת רשת של שיתופי פעולה עם גורמים מקומיים בגרמניה, ובונה עבור משקיעיה הישראלים תמהיל איכותי ומקצועי של שירות מא' ועד ת'. ההשקעה מבוססת על מעטפת כוללת שנתפרת לפי כל נכס ונכס, עם חוזי שכירות ארוכי טווח אשר נחתמים מול חברות בעלות איתנות פיננסית (כמו חברות ציבוריות, גופים ממשלתיים, רשתות גדולות, מותגים וותיקים ומובילים ועוד). 

כמו כן, ההשקעה נשענת על בעלות מלאה עם רישום ישיר בטאבו (לא שותפות). הבעלות הישירה מונעת מצב בו משקיע בודד יכול למכור את הנכס ללא תיאום עם המשקיעים האחרים, ומספקת לכלל הקבוצה ביטחון רב ושקט נפשי. 

יתרונות השקעה בנדל"ן מסחרי בגרמניה

ההון העצמי הדרוש לטובת השקעה בנדל"ן בגרמניה, העומד כאמור על סך של כ-150-250 אלף שקלים "בלבד", איננו היתרון היחיד הגלום באפיק זה של השקעות נדלן באירופה. הדברים באים לידי ביטוי גם בתנאים הפיננסיים שמאחורי העסקה. 

למשל, אם בישראל הלוואה מסחרית לרכישת נדל"ן להשקעה מחייבת את נטילתה אך ורק בערבות אישית, השוק הבנקאי הגרמני מאפשר לקבל את המימון הדרוש כהלוואת נון-ריקורס. דהיינו, הלוואה ללא ערבות אישית. 

מדובר בהלוואה אטרקטיבית אשר ניתנת בגרמניה אך ורק לגופים בעלי ניסיון בניהול נכסים מסחריים. במסגרתה, הבטוחה היחידה לפרעונה של הלוואה הינה הנכס עצמו, ובמילים אחרות המשקיע הבודד לא נתון בסיכון אישי. 

יתרון נוסף מאחורי השקעות בנדל"ן בגרמניה, לעומת השקעה בנדל"ן בישראל, טמון בקצב החזרת הקרן (האמורטיזציה). אם בישראל קצב החזרת הקרן הממוצע מבוסס על החזר לינארי של סכום המגיע עד לכדי 12%-13% מסך הקרן, מה שהופך את קו התשואה לגבול שקשה לעוקפו, תאגידים בנקאיים בגרמניה משרטטים נתונים אחרים. 

כאשר השקעות נדל"ן בגרמניה מתקדמות בנדל"ן מסחרי, ונעשות על ידי גורמי מקצוע הבקיאים בתחום, ניתן לבסס אותן על הלוואה מסחרית עם אמורטיזציה נמוכה. עד כדי שיעור של החזר שנתי העומד על כ-3% עד 5% מהקרן. דהיינו, התשואה בעבור הנכס עשוייה להיות מיידית ואפילו כבר למן היום הראשון.