איפה משקיעים בימים שלאחר הקורונה ומה לגבי השקעות נדל"ן בחו"ל?

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

איפה משקיעים בימים שלאחר הקורונה ומה לגבי השקעה בנדל"ן בחו"ל?

"לאחר משבר קשה אנו בדרך כלל חווים עלייה חזקה (במחירי הנדל"ן בגרמניה). אולם במקרה של משבר הקורונה, ההתפתחות עצמה עלולה להגדיל את שיעורי ההידבקות, ובכך מפעילה התאוששות ממושכת בצורת W. הבשורה הטובה למשקיעי הנדל"ן היא שכל עוד המשבר נמשך, המשקיעים רוצים לברוח לנכסי מקלט בטוחים. זה אומר שהביקוש לנדל"ן ככל הנראה יעלה על זה בשיעורי נכסים אחרים" (ההדגשות לא במקור).

במילים אלה נחתם דו"ח רשמי של מחלקת המחקר של הדויטשה בנק (""The COVID-19 crisis and the German real estate market), אחד התאגידים הבנקאיים החשובים באירופה ומי שאוחז בתואר סוחר המט"ח הגדול בעולם (עם 21% מנתח השוק העולמי).

ואכן, למרות שמוקדם להעריך מה יהיה מלוא האפקט של התפרצות הקורונה על אפיקי ההשקעה השונים, כמו לדוגמה השקעות בשוק ההון או השקעה בנדל"ן, ניתן לבחון את הנושא בעיניים מפוכחות ופקוחות.

בעיקר לאור העובדה כי הגל הראשון מאחורינו, והחזרה לשגרה בעיצומה. מומחים מעריכים כי השלכות הגל השני תהינה כנראה פחותות. נוכח הידע הרב שנצבר אודות הנגיף, והיכולת לבצע הכנות רב-מערכיות בשירותי בריאות והממשקים הציבוריים השונים. הדברים נאמרים ביתר שאת בניתוח בפריזמה רחבה יותר, שנה-שנתיים קדימה, כאשר העולם מתאושש והחיסון כבר "מעבר לפינה".

כבר עכשיו כשהקורונה בדמדומיה, משקיעים רבים תוהים, בצדק, האם ניתן ללמוד מהמשבר אודות הכדאיות שמקופלת באפיקי השקעה לעתיד. מהו נתיב ההשקעה הרצוי, וכיצד לבחור מסלול שישלב תשואה ראויה מחד וסיכון נמוך מאידך.

למשל, האם כדאי לעלות על נס השקעה בשוק ההון, או שמא המשבר מלמד אותנו על היתרונות המובהקים מהם נהנה מי שבוחר בנתיב של השקעה בנדל"ן (ובפרט השקעה בנדל"ן בחו"ל במדינה בעלת כלכלה יציבה). כישראלים, מעניין אותנו במיוחד הנושא של השקעות נדל"ן בחו"ל.

שוק ההון לאחר הקורונה?

בכל הנוגע לשוק ההון, ידוע היטב כלל האצבע לפיו השוק נוטה בד"כ לעלות, וגם תנודתיות שכוללת ירידות משמעותיות סופה להתאזן. תנודתיות בשוק ההון נחשבת "טבעית", ובראייה ארוכת טווח איננה אמורה לפגוע במגמה הכללית. אולם אליה וקוץ בה. שוק ההון נוטה להקדים את ההתרחשויות, וכבר עכשיו ניתן לראות עלייה בשווקים מסוימים. קרי, קיים קושי לאתר "נקודות אופטימליות" למכירה או קנייה.

פעולות דרמטיות ופזיזות הנעשות מתוך חוסר ידע, פאניקה או "החלטה עדרית", עלולות לגרום לנזקים של ממש, אך חרף כך הן מבוצעות על ידי משקיעים רבים. כולל משקיעים וותיקים ומנוסים. בפרט בתקופות של משבר כמו הקורונה, ובמיוחד בנתיב השקעה דינאמי כמו תיק השקעות (המאפשר ביצוע פעולות מהירות, לעתים בלחיצת כפתור). לא זו אף זו, משיכת כספים משוק ההון נעשית בקלות באופן יחסי לאפיקי השקעה אחרים (כמו השקעה בנדל"ן), ומצוקה כלכלית עלולה להוביל להחלטות פזיזות ושגויות.

משבר הקורונה הוכיח פעם נוספת כי במקרה קיצוני – כמו התפרצות מגפה ברמה בינלאומית – היקף אי הוודאות בשווקים הוא רב. בעוד שקשה לצפות את התמודדות כל אחת ואחת מהמדינות עם הנגיף, ובלתי אפשרי לחזות היכן תתרחש ההתפרצות הבאה (ראו ערך ספרד ואנגליה בתחילת הדרך, וכעת דרום אמריקה ובדגש על ברזיל), ניהול השקעה בשוק ההון דורש מקצועיות רבה.

בימי משבר הדברים מגיעים עד כדי בחירה סלקטיבית של מהלכים כתלות בסקטור הרלבנטי, באזור הגיאוגרפי ובנייר הערך הבודד. דהיינו, התלות של המשקיע במנהל תיק ההשקעות הינה אפוא רבה, ומקצועיותו של האחרון היא שתאפשר מצד אחד לשמור על ערך התיק ומאידך "לנצל הזדמנויות" בתבונה.

בנקים מרכזיים בעולם מנסים לסייע לשווקים על ידי הזרמה של סכומי כסף גדולים. ראו בעניין זה את המהלכים המבוצעים על ידי הבנק המרכזי בארה"ב או הבנק האירופי. זוהי רוח גבית שאמורה לסייע לשווקים, אך גם פתרון נקודתי לבעיית נזילות שאיננה יכולה לכאורה לצמצם את הפגיעה בשל הקטנות ההכנסות של החברות (ביחס לצפי).

אם לא שוק ההון, אז נדל"ן, אך בחוכמה

שלא כמו השקעה בשוק ההון, השקעה בנדל"ן, ובמיוחד השקעות נדל"ן בחו"ל, נהנית מיציבות בתקופות משבריות. בפרט השקעה בנדל"ן מסחרי המבוסס על חוזים ארוכי טווח עם שוכרים בעלי איתנות כלכלית (משרדי ממשלה, רשתות שיווק גדולות, חברות בינלאומיות וכדומה).

הדברים נאמרים ביתר שאת לגבי השקעה בנדל"ן בחו"ל במדינות בעלות כלכלות חזקות שהוכיחו יכולת התמודדות פיסקלית עם משבר הקורונה. דוגמה בולטת היא הכלכלה הגרמנית שזכתה לשבחים רבים על התמודדותה עם "טראומת" הנגיף. כלכלה שלפי דוחות רשמיים אמורה להתאזן באופן כמעט מוחלט עד סוף שנת 2021 (וייתכן שאף לפני כן).

איפה משקיעים בימים שלאחר הקורונה ומה לגבי השקעה בנדלן בחול

השקעה בנדל"ן בגרמניה היא אפוא מהפתרונות האפקטיביים ביותר לתנודתיות בשוק ההון. בעוד שבשווקים בעולם נרשמות מדי יום עליות וירידות, הבחירה במסלול של השקעה בנדל"ן מסחרי בגרמניה שזורה בשקט נפשי ותשואה ראויה לאורך זמן

נדל"ן מסחרי משלב במידה רבה את היתרונות הרבים של היציבות של שוק הנדל"ן, עם זיקה לתחום העסקי בהיותו פונה לחברות ותאגידים כשוכרים. ככל ששוק ההון יתאושש ויחזור למסלולו, כך המגמות תבואנה לידי ביטוי בביקוש לנדל"ן מסחרי. זאת במקביל לכך שבזכות חוזים ארוכים ושוכרים יציבים, הפגיעה בבעלי הנכסים היא מינימאלית (לכל הפחות ביחס לאפיקי השקעה אחרים הנוטים להגיב בירידות למשברים). 

יש גם מי שצופה כי ערכיהם של הנכסים לכשעצמם יעלה כתוצאה מהקורונה והשלכותיה. זאת מתוך תפיסה לפיה כל אימת שהמשבר נמשך, תהיה למשקיעים נטייה "לברוח" למקלטים בטוחים. מנקודת מבטו של צח חרמון, מנכ"ל משותף ב-MHR1, הביקוש להזדמנויות השקעות נדל"ן בחו"ל צפוי לעלות. קרי, הביקוש להזדמנויות השקעות נדל"ן בחו"ל צפוי לעלות, וכפועל יוצא מכך – ערך הנכסים יעלה. 

עסקינן בסוגיה מהותית, שכן השקעה בנדל"ן מבוססת על שני אפיקי תשואה הנעים כתנועת מלקחיים – שכירות חודשית מכאן, ושווי הנכס במכירתו (או למינופו להשקעה הבאה) מכאן.