דירות בברלין – האם הן שוות את הכסף שלכם?

שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook

דירות בברלין – האם הן שוות את ההשקעה

במידה שאתם מתעניינים בהשקעות בנדל"ן באירופה, ייתכן שכבר נחשפתם לפרסומים אודות האטרקטיביות המקופלת בהשקעה בדירות בברלין. בירת גרמניה משכה אליה בשנים האחרונות עשרות אלפי משקיעים מכל קצוות תבל, כולל נוכחות מכובדת של משקיעים ישראלים.

אולם כיום, כאשר שוק הנדל"ן למגורים בגרמניה, ובברלין בפרט, קרוב לכדי מיצוי, ובמקביל אנו רואים מהלכים ממשלתיים ופנים-גרמניים (לרבות פנים-ברלינאים), המצננים את נתיב ההשקעה הנ"ל, חשוב להכיר גם אפשרויות אחרות. אם תרצו, לפניכם מספר סיבות בגינן בחרנו בחברת MHR1 להתמקד אמנם בגרמניה, אך לפנות לנדל"ן מסחרי (ולא שוק המגורים).

השקעה בנדל"ן בגרמניה, מדוע והיכן?

ישראלים רבים הבינו זה מכבר את הפוטנציאל הרב הגלום בהשקעות בנדל"ן בחו"ל. זאת עד כדי כך שבמקרים רבים השאלה היא איננה "מדוע?" אלא "היכן?". בפרט בתפאורה גלובלית המאפשרת לאתר מגוון הזדמנויות מעבר לים, וכאשר אזורים שהיו פתוחים רק למתי מעט ובעלי הון גבוה, זמינים כעת גם לשחקנים נוספים.

משקיעי הנדל"ן הישראלים המחפשים היכן להשקיע את הכסף נמשכים תדיר ליעדים האירופאיים, ולגרמניה שהינה נתיב בעל מעלות רבות. בין אם בזכות הכלכלה הגרמנית, שהינה מהחזקות בגוש האירו ומעצמה מחוץ לגבולות היבשת, ובין אם לאור התמורות בשוק הנדל"ן הגרמני בעשורים האחרונים.

לכך יש להוסיף מחירי שכירות גבוהים המניבים תשואות מרשימות, תמריצי מיסוי רגולטוריים המחבקים משקיעים זרים ומעודדים אותם, ומערכת בנקאית משוכללת המייצרת קרקע פורייה להלוואות ארוכות טווח בתנאים אטרקטיביים.

אולם השקעות נדל"ן בגרמניה אינן מקשה אחת. ראשית, זוהי מדינה רחבת ידיים הפועלת למעשה כאיחוד פדרלי שמאגד 16 מדינות בעלות רקע פיננסי ונדל"ני ייחודי. שנית, גרמניה מציעה סוגים שונים של הזדמנויות השקעה וביניהן נדל"ן למגורים (כמו דירות בברלין), השקעה בנדל"ן מסחרי, נדל"ן לוגיסטי ועוד. כל אחד מהנתיבים כרוך ביתרונות ובחסרונות, כאשר רק היכרות מקצועית עם המתווים עשויה להוביל לבחירה נכונה.

השקעה בנדל"ן בגרמניה – ממש לא רק דירות בברלין

אם בעבר היינו עדים להתעניינות רבה בקרב משקיעים זרים באיתור דירות בברלין להשקעה ארוכת טווח, כיום המגמה מתהפכת. לא רק מבחינת ברלין, אלא גם מעצם עליית הפרדיגמה הגורסת כי יש להעדיף השקעה בנדל"ן מסחרי.

מחקרים כמותיים ואיכותיים אשר מנתחים את היתרונות שבסיס השקעה בנדל"ן מסחרי בגרמניה מצביעים על כך שחלקם של המשקיעים הזרים בנדל"ן זה מוערך בכ-28.4 מיליארד אירו בשנה, ובנתח של כ-65% מסך ההשקעות בנדל"ן המסחרי במדינה.

דהיינו, כאשר בעל הון זר המתעניין בגרמניה בוחן היכן להשקיע את הכסף, היתרונות שמאחורי השקעה בנדל"ן מסחרי עשויים לספק תשובות לשאלות מאתגרות רבות.

נדל"ן מסחרי בגרמניה מושכר על פי רוב לשוכרים חזקים, יציבים ואיתנים פיננסית. במרבית המקרים לפי חוזים ארוכי טווח ולשוכרים כדוגמת רשתות, גופים מוסדיים, משרדי ממשלה, בעלי מקצועות חופשיים וכדומה. מדובר ב"עולם אחר" ביחס להשקעות נדל"ן למגורים המיועדות לשוק הפרטי ולשוכרים קטנים המתחלפים תדיר.

זאת ועוד, תודות להיבטים מוניטריים ורגולטוריים, שוק הבנקאות הגרמני מאפשר לחברות בעלות שם בניהול נכסים מסחריים לקבל הלוואות בתנאים מועדפים. לדוגמה, הלוואות לעשר שנים השזורות במימון בנקאי באמורטיזציה של 2%-3%.

במקביל לעלייה בהתעניינות באופציית נדל"ן מסחרי להשקעה בגרמניה, קיימת ירידה מתונה (אך עקבית) בפנייה לנתיבים פרטיים כדוגמת דירות בברלין. בין אם בשל העלייה במחירי הדיור בברלין, המגדילה את ההון העצמי הדרוש ואשר פוגעת במודל ההשקעה והתשואה, ובין אם בגין שורה של פעולות רגולטוריות המצננות את כוחם של המשקיעים אל מול השוכרים.

סיוע מצד חברה להשקעות נדל"ן בגרמניה

בחברת MHR1 אנו מאמינים כי השקעות נדל"ן בגרמניה אשר מיועדות לשוק המסחרי, דורשות ייעוץ והכוונה. על מנת להגשים את מלוא היתרונות והמעלות שבמהלך, חשוב מאד שהמשקיעים ייעזרו בחברה מקצועית המתמחה בביצוע השקעות אלה.

הן מבחינת איתור האזור המבוקש, הן מבחינת איתור הנכסים הרלבנטיים, הן בהתקשרות משפטית-פיננסית עם השוכרים, הן במציאת פתרונות מימון אטרקטיביים וניהול חשבונות בנאמנויות רלבנטיות, והן כמובן במתן ליווי מלא למהלך לכל אורכו. החל משירות לשוכרים וכלה במערכת ניהול חשבונות המפקחת על הגבייה וחלוקת הרווחים.