הסיפור שלנו
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
צח חרמון - מומחה נדלן בגרמניה

צח חרמון

תכירו את צח חרמון, בעלים ומנכ"ל משותף בחברת MHR1 ניהול השקעות בגרמניה

 • שלום לך צח חרמון, מה הרקע המקצועי שלך?

  אני מהנדס תעשיה וניהול ובעל תואר שני במנהל עסקים, במשך כ-13 שנה היית שכיר בעולם ההייטק עד שהחלטתי על שינוי ועזבתי לתחום הנדל"ן, שם ניהלתי בי"ס ללימודי נדל"I בשטח, עסקתי ביזום וניהול השקעות עבור משקיעים פרטיים ובעשור האחרון אני בעלים ומנכ"ל משותף בחברת MHR1 ניהול השקעות בגרמניה.
 • מה אתה אוהב בעולם הנדלן?

  אני אוהב את העבודה עם האנשים, ההיכרות עם איזורים חדשים בארץ ובעולם, היכולת הגבוהה לייצר הכנסה אקטיבית וגם פאסיבית, בצורה הרבה יותר מהירה מאשר בעבודה כשכיר.
 • מדוע בחרת להשקיע בגרמניה דווקא?

  גרמניה מובילה את הכלכלה האירופית, נחשבת לסולידית ובטוחה ממדינות אחרות באיחוד (כמו למשל יוון, ספרד או איטליה). גם לצורך העניין אם היורו ייפול, גרמניה תמשיך להוביל את היבשת. בנוסף לכך גם ההיסטוריה בעדה: למרות שהפסידו בשתי מלחמות עולם, הצליחו הגרמנים להמריא כלכלית ולהפוך למעצמה הנושאת על גבה את כל גוש היורו. בפשטות: יש להם את זה
 • צח חרמון, מדוע החלטת להשקיע בנדלן מסחרי בגרמניה ולא ברכישת דירות להשקעה בברלין?

  שוק הדירות בברלין כפוף לרגולציה מאוד מחמירה ושבדר"כ לטובת השוכר ולא בעל הנכס. כמו כן מחירי הדירות בברלין כבר עשו את העליה שלהן, ולעומתו שוק הנדלן המסחרי בגרמניה עדיין לא הגיע לפוטנציאל שלו, ולרמות מחירים שהוא יכול להגיע, בדומה למחירים במדינות כמו צרפת ואנגליה.
 • מי רוכש נכסים כאלו ועד כמה התהליך מורכב?

  שאלה טובה, מכיון שצריך לדעת היכן ומה לרכוש, כמו כן להכיר היטב את השוק, התחום הרגולטורי וכמובן לדעת לקחת הלוואות טובות מהבנקים. זו הסיבה שענף הנדל"ן המסחרי בגרמניה הפך למגרש של מקצוענים. אנחנו פועלים בגרמניה בעשור האחרון וכמונו פועלות חברות נדל"ן מניב, לדוגמא חברת סאמיט וחברות רבות אחרות, חלקן ציבוריות.
 • באיזה מיקומים מומלץ לרכוש?

  לעומת הערים הגדולות, ברלין במזרח או פרנקפורט, מינכן וקלן במערב, ההזדמנויות הטובות באמת נמצאות בערים הבינוניות. הסיבה לכך היא שבערים הגדולות מאוד כבר אין הזדמנויות, והתשואה על ההשקעה בהן יותר נמוכה.
 • באיזה סוגי נכסים אתה, צח חרמון ושותפך, יגיל מנוביץ מתמקדים?

  אחד מסוגי הנכסים הבולטים בסקטור הוא המרלו"גים (מרכזים לוגיסטיים). אלה הפכו בשנים האחרונות ליעדים מועדפים להשקעה. העולם הופך מקוון ועיקר הקניות עוברות לאינטרנט, וחברות רבות זקוקות לפתרונות לוגיסטיקה כדי לשנע את המוצרים שלהן ממקום למקום סוג נוסף של נדל"ן מסחרי הוא מרכזים מסחריים, בהם קניונים או מרכזי קניות שבהם יש שוכרי עוגן דוגמת רשתות גדולות של סופר מרקטים, בנקים או מוסדות ממשלתיים. שוכרי עוגן מספקים יציבות מכיוון שמעבר לכך שמדובר במותגים מבוססים, הרי שבנקים ורשתות מזון הם שירותים שתמיד יהיה להם ביקוש.
 • מה מייחד את השוכרים שבנכסים שאתם רוכשים?

  רב השוכרים היבם גופים גדולים בעלי איתנות כלכלית גבוהה. כך למשל, אם מדובר בקניון או במרכז מסחרי, השוכר עשוי להיות רשת סופרמרקטים גדולה, השכרה להנהלת הרשת היא הרבה יותר יציבה ובטוחה מהשכרות ללקוחות פרטיים, לגופים קטנים או לזכיינים. זוהי השכרה שהסיכון שלה נמוך מהשכרה לעסק פרטי. נוסף על כך, בדרך כלל החוזים הם לא לשנה-שנתיים אלא לחמש-שש שנים ויותר, והכי חשוב – ללא אפשרות יציאה באמצע. המשמעות עבור המשקיע היא שנים של "שקט תעשייתי", תרתי משמע, המאפשרות ליהנות מהתשואה ללא דאגות
 • לסיכום מה יש לך לומר למשקיעים שמתלבטים אם להשקיע לבד או באמצעות חברה מקצועית?

  בסופו של דבר, נדל"ן הוא משחק של ניהול סיכונים. ככל שהסיכון גדל – כך גדל הסיכוי, ולהיפך. אחרי שנים של ליווי משקיעים רבים, אני חוזר ומדגיש שכשנכנסים לעסקה חייבים להבין את רמת הסיכון שלה. גובה התשואה הוא רק פרמטר אחד בקבלת ההחלטה, חשוב להבין גם מהו אופי הנכס, ומהם הסיכויים והסיכונים בעסקה. במידה והמשקיע מעוניין בהשקעה יותר פסיבית, עדיף לו להשקיע באמצעות חברות ניהול, ומוטב לבחור בעסקאות שמרניות יותר, בעדיפות לנדל"ן מסחרי, ובנכסים קיימים ופעילים.